Nejprve je potřeba udělat průzkum stavby a zjistit příčiny vlhnutí zdiva. Nejčastější příčinou narušení zdiva vlhkostí je nefunkční nebo chybějící hydroizolace a špatný nebo malý odvod srážkové a vzlínající vody do domu. Vlhkost díky účinkům kapilárních sil vzlíná směrem vzhůru k povrchu zdiva a do omítek, kde se začíná odpařovat. Následně vidíme v omítkách solné výkvěty, které jsou způsobeny krystalizací solí a zaplnění malých pórů v omítkách. Krystalické tlaky, déšť, mráz omítky narušují destruktivně = vidíme trhliny, praskliny, opadanou omítku, bílé solné výkvěty, černé plísně.
Takto narušenou omítku je potřeba důkladně oklepat, odstranit, spáry proškrábnout do hloubky a zajistit dostatečný odvod srážkové vody od objektu a udělat celkové odvodnění domu.
Sanační zateplovací systém Styrexon by měl být součástí komplexního řešení sanace vlhkosti stavby. Sám o sobě dokáže napomáhat s odstraněním vlhkosti a zasolením zdiva.
Projektová dokumentace je velkou výhodou při sanaci objektu. Součástí dokumentace bývá stavebnětechnický průzkum, na jeho základě lze vpracovat projekt sanačních prací, který by měl obsahovat:
- tepelně-technické posouzení stavby před realizací, po realizaci
- stanovení tepelného odporu R, součinitele tepelné vodivosti U
- stanovení tloušťky sanačního izolantu styrconu
- výpočet energetických úspor
- posouzení difuze vodních par v původní konstrukcí a po sanaci objektu
- statické posouzení, únosnost podkladu
- způsob sanace objektu, (např. odstranění staré omítky, zasekání elektrických rozvodů, zjistění stupně vlhkosti zdiva, zjišťění stupně zasolení zdiva)
- při použití sanačního zateplení, desek Styrcon, by měly být provedeny výtažné zkoušky na hmoždinky na určení únosnosti kotev.
- architektonické řešení fasády, popř. návrh atypických prvků, detailů, barevné řešení a strukturu fasády (zrnité omítky, hladké štukové, imitace cihel/kamene aj.)